Fluorotechin perustaja Gary Sundberg on kuollut 81 vuoden iässä.

Julkaissut Tanja Sundberg

Gary Sundbergin tarina on osa suomalaista teollisuushistoriaa. Vaasassa 10.11.1941 syntynyt Gary aloitti yrittäjänä jo vuonna 1966, kun hän perusti yhdessä Kaj ja Lea Sundbergin kanssa teollisuuden käyttämien tuotteiden tukkukaupan Teknolon Oy:n. Yhtiö erikoistui kestomuovilaatuihin ja lujitemuoviin.

Teknolonin varsinainen harppaus alkoi vuonna 1978 kun Keravalle rakennettiin pääkonttori, joka toi myynnin, varaston ja tuotantotilat saman katon alla. Lujitemuovien tuotantotilat olivat aikansa moderneimmat. Huomiota kiinnitettiin esimerkiksi kunnolliseen ilmanvaihtoon ja alan viimeisimpiin kelauskoneisiin.

Vuonna 1979 Teknolon kansainvälistyi, kun Ruotsissa perustettiin yhteistyöyritys Kema Nobelin (nyk. Akzo Nobel) kanssa. Vastaperustettu yritys Teknoscand Ab valmisti lujitemuovituotteita, kuten säiliöitä ja putkistoja.

Yritysryhmä laajeni vuosina 1982 ja 1983 kun Teknolon osti Oy Sul-Mu Ab:n, Strongplastin (Vahvamuovi Oy) ja Tekson (Teksoglass Oy). Teknolonista tuli kaupan myötä Pohjois-Euroopan suurin kesto-, yhdistelmä- ja lujitemuovisäiliöitä sekä niiden putkistoja valmistava yritys.

Gary möi yritysryhmän vuosina 1985-1988.

Gary ei jäänyt paikoilleen, vaan vuonna 1991 hän perusti poikiensa kanssa Fluorotechin. Yritys oli teollisuusmuoveihin erikoistunut tukku- ja vähittäismyyntiyritys. Yhtiön työntekijät olivat entisiä Teknolon-ryhmäläisiä. Sukupolvenvaihdos yrityksessä tapahtui vuonna 1996, kun Gary Sundberg siirtyi hallituksen puheenjohtajaksi ja toimitusjohtajaksi tuli hänen poikansa Christian Sundberg. Vuonna 2019 Fluorotechin nimi vaihdettiin Atolliksi. Nykyään Atolli Oy on Avainlipputunnuksen saanut uima-altaiden, vedenkäsittelyn ja teollisuuden prosessiputkistojen asennus- ja kunnossapitoyritys, jolla on toimintaa Suomessa, Pohjoismaissa ja Baltian maissa.

Yrittäjänä Gary Sundberg on saanut tunnustusta ja luottamustoimia. Liikemiesyhdistys valitsi hänet vuoden liikemieheksi vuonna 1983. Muoviteollisuuden grand old man toimi myös 80-luvun alussa Teollisuuden ja Työnantajien (nykyinen Elinkeinoelämän keskusliitto) hallituksessa ja oli vahva vaikuttaja Muoviteollisuus ry:ssä ja Muoviyhdistyksessä. Gary oli yksi Euroopan muovien jakelijoidenyhdistys EPDAn perustajajäsenistä ja toimi kahteen otteeseen yhdistyksen puheenjohtajana.

Gary tunnettiin myös jalkapalloilijana. Hän aloitti jalkapallon pelaamisen yhdeksänvuotiaana Vasa IFK:ssa, jonka edustusjoukkue siihen aikaan kuului maan parhaimpiin. Perheen muutettua Helsinkiin löysi Gary itsensä pian HIFK:sta. Hän debytoi 17-vuotiaana HIFK:n edustusjoukkueessa, teki pitkän pelaajauran, ja toimi myöhemmin seuran puheenjohtajana ja kunniapuheenjohtajana. Hän oli mukana pelastamassa HIFK:n jalkapallojaostoa ja oli paikalla, kun HIFK nousi Veikkausliigaan vuonna 2014.

Gary nautti urheilusta, hän harrasti jalkapallon lisäksi pitkän matkan hiihtoa ja juoksi maratoneja. Sulkavan soutuihinkin hän osallistui muutaman kerran 1980-luvun alussa. Myöhemmällä iällä hänen suuri intohimonsa oli golf.

Gary nautti toisten ihmisten kohtaamisesta ja oli mielellään tapahtumien keskipisteessä. Ystävien lisäksi Garyn lähipiiriin kuuluivat Liisa perheineen sekä 5 lasta ja 3 lastenlasta.

 

Kukkien sijasta toivomme mahdolliset muistamiset Pelastakaa Lapset ry:n tilille Nordea FI64 1017 3000 2107 27 viestillä Gary Sundbergin muistokerätys. Varat käytetään kotimaan vähävaraisten lasten ja nuorten harrastustukeen.

Gary ja Christian Sundberg
Kuvassa Gary ja hänen poikansa Christian Sundberg.

Jaa tämä julkaisu← Vanhempi julkaisu Uudempi julkaisu →